Pazartesi, Mayıs 29, 2023

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Bu hafta döviz ve Türkiye ekonomisi için tarihi bir hafta oldu. Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı yeni ekonomik program büyük bir etki yarattı.

Bu hafta döviz ve Türkiye ekonomisi için tarihi bir hafta oldu. Pazartesi akşamı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı yeni ekonomik program büyük bir etki yarattı. Özellikle Kur Korumalı TL vadeli Mevduat Sisteminin hayata geçirilecek olması Döviz Kurlarında inanılmaz bir etki yaptı.

Türk Lirası Değer Kazandı

Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama sonrasında yaklaşık iki saat içerisinde 18.36 seviyesinde olan Dolar/TL oranı %20 oranında düşerek 13.50 oranı seviyelerine düştü. Bu durumun piyasaların kapalı olduğu bir anda gerçekleşmesi birçok kişinin büyük oranlarda zarar etmesine neden oldu.

Döviz Bürolarına Koştular

Yeni sistemi duyan vatandaşlar hemen Döviz büroları ve kuyumculara koştular. Birçok vatandaş dövizlerini Türk Lirasına geçirirken Dolar kur seviyesi daha da düşerek 11.30 seviyelerine kadar indi. Ulusal basında bulunan birçok haber kanalı yayınlarını keserek dolar kurunun düşmesi ile oluşan ortamı anlatan programlar yaptı.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Sistemi Nedir?

Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamada dikkatleri çeken Kur Korumalı TL vadeli mevduat sistemi merak konusu oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, sistemin Türk Lirasının Dolara karşı olan değerini korumak için oluşturulduğu söylendi. Sistem Devlet Bankası yada Özel Bankaların dahil olacağı kur korumalı vadeli banka hesabından oluşuyor. Bu hesap mevcut günün (her gün saat 11.00’da açıklanan kur) Dolar kuru baz alınarak 1000 TL ve üzeri paraların yatırıldığı bir hesap olacak. Hesap vadesi en az 3, 6, 9, 12 ay olarak açılabiliyor. Burada ki amaç yatırılan paranın vade sonunda ki faiz getirisi mevcut döviz kurundan düşük olursa arada kalan kısmın Hazine tarafından karşılanması anlamına geliyor. Vatandaş bu durumda döviz kurlarında yaşan hiçbir artıştan etkilenmemiş olacak.

2021 12 kuric
Kur Korumalı TL vadeli mevduat hesabı nedir?2

Hangi Bankalar Katılıyor?

İlk planda Devlet Bankaları Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank sisteme dahil doldu. Bunun yanında DenizBank, İş Bankası, Akbank Yapı Kredi gibi özel bankalarında katılması bekleniyor. Bunun yanında Fibabanka, Odeabank, Garanti Bankası, IngBank, Finansbank gibi bankalarında Kur Korumalı TL vadeli mevduat sistemine katılımı bekleniyor. Bu bankaların faiz oranları politika faizinden düşük olamayacak.  Şu anda mevcut politika faizi %14 olarak uygulanıyor.

Tüm Kesimler Tarafından Olumlu Karşılandı

Kur Korumalı TL vadeli hesabı tüm kesimler tarafından olumlu karşılanırken bazı eleştirileri de ortaya çıkardı. Muhalefet böyle bir hesabın daha önce neden uygulanmadığını ve geç kalındığını öne sürdü. Ayrıca bunun Hazineye ek bir maliyet getireceği ve ekstra ödenecek paranın halkın cebinden çıkacağı eleştirisinde bulunuldu. Ayrıca bu durumun market fiyatlarına henüz yansımamış olması da son günlerde çokça eleştiriliyor.

Marketler Yangın Yeri

Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Kapaklı’da tanınmış marketlere ait birçok şube bulunuyor. Bu şubelerin tamamında ürünlerin dolar kuru sebep gösterilerek son 2 aydır fiyatları neredeyse her gün artıyor. Öyle ki market çalışanları fiyatların her gün değişmesinden şikayet etmeye başladılar.  Ancak son bir haftada yaşanan dolarda ki büyük düşüş halen marketlerde bulunan etiketlere yansımamış durumda. Birçok ürünün fiyatı halen fahiş üstelik marketler ağız birliği etmiş şekilde kesinlikle bir düzeltme yapmıyorlar.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati Uyardı

Yaşanan yüksek fiyat uygulamaları ile ilgili konuşan Nebati; “Şimdi döviz fiyatları yükselirken, fiyatlamayı bir ötesiyle yaptılar. İndirim yapmayanlara söylüyorum; fırsatçılık yaparsan, bu ülkeye zarar verecek adımlar atarsan, çok farklı hareketlerde bulunursan bundan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın nasıl bir bakanlık olduğunu anlayacaksın. Maliyet artışı, döviz kurundaki artış kadar mı olması lazım. Böyle bir şey olabilir mi? Ama ne yaptılar döviz fiyatı yüzde 100 arttı, onlar da bütün fiyatlarını yüzde 100 arttırdı, bazıları içindiyorum. Bu saatten sonra bu konuda hiçbir tavizimiz yok” şeklinde konuştu.