Pazartesi, Haziran 24, 2024

İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin’den Termik Santral Açıklaması

Kapaklı İYİ Parti İlçe Başkanlığından Termik Santral Açıklaması “Yenilenebilir Enerjinin Yanındayız”

Kapaklı İYİ Parti İlçe Başkanı Yusuf Çetin Kapaklı ve Çerkezköy ilçe sınırları içerisinde yapılması planlanan TERMİK SANTRAL hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

İşte O Açıklama;

Son günlerde bölgemizde gündemi oluşturan TERMİK SANTRAL yapımı ilgili gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. İlçemizin Pınarca mahallesine yapılması planlanan Termik santral konusunda da İYİ Parti olarak, Halkımızın faydası için alınacak her türlü kararın yanında olacağız. İYİ PARTİ olarak Halkımızın menfaati için ne gerekiyorsa, hukuki zeminde, sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Bölgemiz büyük bir sanayi bölgesidir. Bunun paralelinde, her geçen gün nüfusumuzun ve çevremizdeki sanayi kuruluşlarının artması, Elektrik Enerjisi ihtiyacının da artmasına sebep olmaktadır. Bu ihtiyacın da artarak da devam edeceği öngörülmektedir.

Kapaklı ve Çerkezköy İlçelerimizin, nüfusu son açıklanan (TUİK verilerine göre) nüfus sayımlarında, bir yılda 18 bin kişi artarak yaklaşık 270 bin kişiye ulaşmıştır. Bununla birlikte Kapaklı, Çerkezköy ile Ülkemizin diğer ilçe ve illerden gelen insanımıza iş ve aş imkanı, Ülke ekonomisine artı değer sağlayan fabrikalarımızın sayısal olarak da sadece Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde fabrika sayısı yaklaşık olarak 250 ye ulaşmıştır.

İYİ Parti olarak Enerji üretimine karşı olmadığımızın bilnmesini istiyoruz. Aksine Enerji üretimi konusunda yatırımlar yapılmasını istiyoruz. Partimizin, Enerji ile ilgili Programında Çevre ile dost teknolojileri ön planda tutan, merkezde değil, yerinde ve halkın katılımı ile karar almayı öngören, yalnızca makro ve büyük ölçekli projeleri değil, mikro ölçekli projeleri de ön planda tutan düzenlemeler yapmayı planlamaktayız. Su, rüzgar, jeotermal, dalga, hidrojen ve güneş enerjisi gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklarımızdan en yüksek düzeyde yararlanmayı, çatılarda enerji panelleri ile elektrik üretimi yaygınlaştırmayı planlamaktayız.

Kömür kaynaklarımızın tespiti çalışmalarına devam edip, kömürün elektrik enerjisi üretiminde kullanılması hususunda uygun teknolojik çözümler sunulması şartını arayacağız. Bütün ilçelerimize ısınmada kullanılmak üzere doğal gaz ulaştırılacağız. Enerji üretimi için Üniversite, OSB ve KOBİ’lerle iş birliği yapılarak Ulusal Plan hazırlanacak, yürütümü ve güncellenmesi taraflarla istişare halinde gerçekleştirilecektir.

Bölgemize yapılması planlanan termik santral Kapaklı ve Çerkezköy de yaşayan 270 bin kişinin yanı başlarına, evlerinin bahçelerine denecek kadar yakınlarına kurulacak şekilde planlanması Kabul edilemez.

 

[anket id=7730]

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takip Et

10,477BeğenenlerBeğen
329TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

SON HABERLER