Pazar, Temmuz 14, 2024

İrfan Mandalı Kimdir? İşte Özgeçmişi

İrfan Mandalı Kimdir? İşte Özgeçmişi

Ticari Yaşamı

1960 yılında Kapaklı’da doğdu.  Mandalı, ilk orta ve lise eğitimini aldıktan sonra genç yaşta dönemin tekstil devi Yünsa fabrikasında işe başladı. 4 yıl boyunca fabrikada işçi olarak çalıştı. Mandalı, 1979 yılında açmış olduğu küçük bir bakkal dükkanı ile ticarete ilk adımını attı.

4 yıl boyunca çalıştığı fabrikadan ilham alan Mandalı, ticari zekasını da kullanarak gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmayı başardı. Çalıştırdığı bakkal dükkanının yanı sıra ayrı bir emek ve özveri isteyen et ve et ürünleri imalatı sektörüne girmiştir. Gelişen endüstriyel şartları iyi okuyan Mandalı, et ve et ürünleri imalatı işinde giderek yükselmiş.  Türkiye’nin sayılı entegre tesislerine sahip dondurulmuş gıda zinciri olan ‘Mandalı Gıda’nın temellerini atmıştır. Ticari zekası sayesinde Mandalı Gıda’yı ülke çapında bir ‘Marka’ haline dönüştürmüştür. İrfan Mandalı halen faaliyet gösteren firmasında sağladığı istihdam ile de bir çok vatandaşımıza ‘ekmek kapısı’ açmıştır.

Ticari alandaki önlenemez yükselişi ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan İrfan Mandalı siyasi çevrelerin de dikkatini çekmiştir. 1986 yılında yapılan Yerel Seçimlerde halkın desteğini arkasına alan Mandalı SHP çatısı altında ‘Kurucu Meclis Üyesi’ seçilmiştir.

Siyasi Yaşam

Değişen siyasi konjoktürde yoluna ‘Sosyal Demokrat’ çizgisinden ödün vermeden devam eden Mandalı bir dönem CHP Belde Teşkilat Başkanlığı görevini yürütmüştür. 1993 yılında ise siyasi hayatında Demokratik Sol Parti ile devam etmiştir. Geçen süre içerisinde Belediye Meclis Üyeliği görevi devam eden Mandalı, dönemin Belediye Başkanları ile koordineli çalışarak Belediyecilik konusunda tecrübeler edinmiştir. Vatandaşın ve esnafın sıkıntılarını Belediye Meclis Toplantıları’nda ısrarla dile getirmesi sonucunda da Kapaklı’da ‘Halk Adamı’ olarak anılmaya başlamıştır.

Mütevazi tavrı ve olgun kişiliği ile genç yaşına rağmen gerek siyasette, gerekse ticarette ‘örnek alınan’ isim haline gelen Mandalı, Kapaklı halkının da teveccühü ile siyasi hayatında devam ettiği DSP’den Kapaklı Belediye Başkan adayı olmuştur.  Çok az bir farkla seçimi 2’nci olarak tamamlamıştır.

Belediye Başkanlığı

1999 yılından sonra Kapaklıda Sanayi ve şehirleşme günden güne büyüyordu. Kapaklı halkının Mandalıya olan inancı da artarak devam ediyordu. Aradan geçen 5 yılın ardından Kapaklı halkının İrfan Mandalıya olan inancı, Mandalı’nın 2004 Yerel Seçimleri’nde tekrar Belediye Başkan adayı olmasına vesile oluyor. Bir önceki seçime oranla oylarını neredeyse iki katı oranından arttıran İrfan Mandalı Kapaklı Belediye Başkanı seçiliyordu.

2004 yılında ‘Halka hizmetkar olmak için’ yola çıkan Mandalı, Kapaklıdaki siyasi çekişmelere ve rant kavgalarına son noktayı koymuş, ‘Halkımız ister, biz yaparız’ düsturu ile çalışarak Kapaklıyı Trakya’nın göz bebeği haline getirmiştir.

Belediye Başkanı seçildiği 2004 yılından bu yana Kapaklıyı ‘Hizmet odaklı Belediyecilik’ anlayışı ile yöneten İrfan Mandalı, Kapaklıya kazandırdığı birçok modern eser ve sosyo-kültürel projeler ile halkın sevgisini kazanmaya devam etmiş, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanmıştır.

Görev süresi boyunca ‘İnsan’a yatırım yapan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, 2009 yılında tekrar Belediye Başkanı seçilmiş, bugün Trakya’nın en büyük ilçelerinden biri haline gelen Kapaklının mimarı olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.

Belde olarak teslim aldığı Kapaklıyı doğalgazlı, neredeyse bütün Bankaların şubelerini açtığı, spor faaliyetlerinin etkin bir şekilde yapılabildiği, engelli vatandaşların hayatlarının kolaylaştığı, geleceğin teminatı olan öğrencilerin rahatça eğitim görebildiği okulları ile Trakya’nın göz bebeği ilçesine dönüştüren Mandalı, 2014 Mart’ında yapılacak olan seçimlerde de aynı hizmet anlayışı ile yoluna devam etme kararı almış, CHP’den Kapaklı Belediye Başkan adayı olmuştur.

Yoğun iş temposuna rağmen eğitim hayatına da önem veren İrfan Mandalı, Üniversite öğrenimine devam etmektedir. Evli ve 3 kız çocuğu babası olan İrfan Mandalı, 10 yıldır sürdürdüğü bu onurlu göreve yeniden talip olarak, çiçeği burnunda ilçe Kapaklıya ‘Altın Çağı’nı yaşatmayı hedeflemektedir.

Kaynak: www.kapakli.bel.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takip Et

10,477BeğenenlerBeğen
329TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

SON HABERLER