GÜNDEM

Koronavirüs Can Almaya Devam ediyor.

KORONAVİRÜS TEHLİKESİ ÜLKEMİZDE GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR.

Ülkemiz çin üzerinden dünya geneline yayın koronavirüs tehlikesi ile mücadele etmeye devam ediyor.  Virüsün hastalığının ülkemizdeki görülen ilk vakası 12 mart 2020 de görüldü. Görülen vakadan sonra her geçen gün vaka ve ölüm sayıları artıyor. 

Ülkemizde alınan virüs önlemleri yeterlimi?

Devlet ilk vakanın ortaya çıkmasıyla birlikte bir dizi önlem alarak virüsün yayılma hızını azaltmaya çalışıyor. Bu kapsamda EvdeKal kampanyası düzenlendi. Dernekler, kahvehaneler, cafeler, berberler, kuaförler vb işletmeler kapatıldı. Marketlerin çalışma saatleri düzenlenerek kapanış saatleri 21.00 olarak belirlendi. Toplu taşımada doluluk oranları %50 olarak belirlendi. Son olarak semt pazarlarında temel gıda harici satışlar durduruldu. Gıda satışlarının ise poşetlenerek satılması kararlaştırıldı. Ayrıca 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Koronavirüs önlemleri kapsamında halen genel sokağa çıkma yasağı gelmemesi her geçen gün riski arttırıyor. Özellikle vatandaşlarımızın halen sokaklara çıkması ve bana birşey olmaz zihniyeti tüm ülkeyi tehdit ediyor. 

koronavirüs
koronavirüs

Koronavirüs Haritası varmı? Koronavirüs hangi illerde gözlendi?

Koronavirüsün hangi illerimizde ne kadar vaka gözlendiği bilgisi halen açıklanmadı. Ayrıca koronavirüs haritasıda tüm medya mecralarından gizleniyor. 

Ülkemizden Son Dakika verileri

Ülkemizde 26 Mart 2020 itibariyle yapılan açıklamada 1196 yeni vaka tespit edilerek toplam vaka sayısı 3629 vakaya ulaştı. Hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı 16 vatandaşın hayatını kaybetmesi ile 75’e ulaştı. Yapılan birçok uyarılara rağmen sokağa çıkılmaması bu hastalığın oranlarını düşürmektedir. 

Koronavirüs ne zaman bitecek 

Hastalık ile ilgili net bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Bir çok ülke bu hastalığın tedavisi bulabilmek adına aşı çalışmaları sürüyor. Çin hastalığı kontrol altına aldığını iddia ediyor. Hastalığın yayılmaması adına önemli olan konu sokağa çıkmayarak evde kalmak. 

Koronavirüs Belirtileri nelerdir?

En belirgin olan belirti ateş ve öksürük olarak belirtiliyor. Ancak gribe çok benzeyen semptomlar oluştuğu için bu virüsün soğuk algınlığından ayrılması çok kolay olmuyor. Ülkemizde test kitleri üzerinden virüs testleri yapılıyor. Bu hastalığın tehdit ettiği en önemli yaş gurubu 65  yaş üzeri ve kronik hastalığı bulunan hastalar olarak izleniyor. Bu hastalarda nefes darlığı ile izleyen durum 8 günün sonunda vakanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanıyor. Bu virüsün vakası kaç günde ölüyor sorusunda cevabı 8 gün olarak ortalama olarak belirtiliyor. 

 

Daha Fazla Göster

Kapaklı Haber Editörü

Haber merkezi Kapaklı Son Dakika Haberlerini ekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı